Obsługiwane przez usługę Blogger.

Slider

Breaking News

Recent comments

Fashion

News

Food

Sports

Food

Technology

Featured

Videos

Fashion

Technology

Fashion

Biznes

Fashion

Biznes

Budownictwo

Kuchnia

Turystyka

Zdrowie

Newsy

» » » » » » » Spawalnictwo i obróbka cieplna

Spawalnictwo jest działem techniki, który zajmuje się narzędziami i metodami spajania. Spajanie to z kolei takie łączenie materiałów, zwykle metali, które sprawia, że łączone materiały stają się jednym elementem. Takie łączenia nazywa się łączeniami nierozłącznymi
Wyróżnia się wiele metod spawania, a w tym: spawanie MIG/MAG, spawanie wodorowo-tlenowe, spawanie łukowe metali elektrodą topliwą, spawanie elektrodą nietopliwą, laserowe spawanie blach. W procesie spawania wykorzystuje się różne technologie, ale ich elementem wspólnym jest to, że proces polega na topieniu krawędzi łączonych materiałów. Następnie materiały stykają się stopionymi krawędziami i trwale łącza podczas zastygania.

Spawanie laserowe

Podczas spawania część metalu znajdująca się najbliżej źródła ciepła topi się, ale to nie wszystko. Wokół stopionego metalu jest także mniejsza lub większa strefa wpływu ciepła. Jest to fragment, który uległ rozgrzaniu, ale nie stopieniu. Za każdym razem, kiedy metal jest podgrzewany, jego właściwości, w tym kształt i wytrzymałość, ulegają pewnym zmianom, często niekorzystnym. Dlatego też metodę spawania należy odpowiednio dobrać do materiału i przeznaczenia gotowego produktu. Dla obrabianego materiału jedną z bezpieczniejszych metod spawania jest laserowe spawanie blach.
Mowa jest o blachach, a nie ogólnie o metalach, ponieważ przy pomocy lasera możliwe jest spawanie tylko cienkich warstw metali. To poważna wada. Jednak największą zaletą jest fakt, że strefa wpływu ciepła jest bardzo niewielka.
Podczas spawania dochodzi do stopienia metalu, co można wykorzystać do przerwania jego ciągłości lub, mówiąc bardziej po ludzku, do cięcia metali. Metody wykorzystywane do łączenia metali są z powodzeniem wykorzystywane także właśnie do ich cięcia. Podobnie jak przy spawaniu, metoda laserowego cięcia blach jest bezpieczna dla wycinanych elementów. Niewielka strefa wpływu ciepła sprawia, że nawet kiedy wycina się drobne, metalowe elementy, nie ulegają one deformacją pod wpływem ciepła.

Spawalnictwo 

Oczywiście spawanie, to nie tylko laser. Metod i technik spawania jest bardzo wiele. Spawalnictwo to obszerny dział techniki na temat którego powstają równie obszerne podręczniki. Zainteresowanych tych tematem odsyłam do bibliotek i księgarni, gdzie można znaleźć odpowiednie pozycje pisane przez praktyków i naukowców.

«
Next
Nowszy post
»
Previous
Starszy post

6 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy wpis, chciałbym nauczyć się spawać i takie informacje na początek są bardzo przydatne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Polećcie mi proszę jakiś dobry sklep, w którym można zakupić spawarki. Sklep, w którym dotychczas się zaopatrywałem niestety zwinął działalność. Interesują mnie szczególnie okolice Warszawy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Prawda, takie informacje są na wagę złota, ja także uczę się fachu, w swoim przydomowym garażu amatorsko spawam, mam zamiar zapisać się na kurs spawania i zrobić potrzebne uprawnienia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Od niedawna zakręciłem się nad tematem spawania i ćwiczę w domu, czytając przy tym takie wpisy jak ten ;) Dobra spoina wymaga doświadczenia to wiem na pewno.

  OdpowiedzUsuń
 5. Od dawna siedzę w temacie centrum obróbczych cnc więc z metalem mam coś do czynienia dlatego zainteresowałem spawaniem. Dlatego chcę zapisać się na jakiś kurs spawania, a twój wpis zainspirował mnie do tego jeszcze bardziej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo przystępnie opisany temat. Spawalnictwo to obecnie bardzo dobry fach. Jeśli ktoś nie ma pracy, warto pójść na kurs i zacząć pracę w tej branży. W internecie wisi wiele ogłoszeń, że poszukiwany jest spawacz.

  OdpowiedzUsuń