Open top menu
czwartek, 17 marca 2016

szkolenia BHP
Każdy pracodawca, zgodnie z prawem, zobowiązany jest do zorganizowania wszystkim zatrudnionym pracownikom szkolenia z zakresu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jakie szkolenia należy przeprowadzać i w jakich odstępach czasu? O tym poniżej...

Istnieją dwa rodzaje szkoleń BHP:

 • szkolenie wstępne
 • szkolenie okresowe
Przy czym szkolenie wstępne dzieli się na instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy.

Szkolenie wstępne
Pracodawca w żaden sposób nie może dopuścić pracownika do pracy, jeżeli nie zna on podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Dlatego też szkolenie wstępne organizowane jest przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Ma dostarczyć pracownikowi wiedzy i umiejętności do wykonywania pracy, które będą oparte na zasadach bhp.
Instruktaż ogólny ma na celu zapoznanie pracownika z przepisami prawa, głównie Kodeksu pracy i o ile taki istnieje z regulaminem zakładu pracy. Ma też nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy.
Instruktaż stanowiskowy odbywa się na określonym stanowisku pracy, na którym będzie wykonywał pracę pracownik. Instruktaż ten ma na celu zapoznanie pracownika z zagrożeniami, jakie występują  na tym stanowisku pracy.

Okresowe szkolenia BHP
Przedmiotowe szkolenia BHP muszą być powtarzane w okresie trwania stosunku pracy. Mają na celu przede wszystkim przypomnienie i ugruntowanie zasad BHP, a także zapoznanie z nowymi przepisami prawa z zakresu BHP. Częstotliwość tego typu szkolenia uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju i warunków wykonywania pracy.

2 komentarze:

 1. W mojej poprzedniej pracy nie miałem jakiegokolwiek szkolenia z zakresu BHP. Nie pamiętam też, czy coś na ten temat podpisywałem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W szoku jestem, że pracodawcy tak bardzo sobie lekceważą takie ważne kwestie. Mogłeś mieć chociaż szkolenie bhp online. Wystarczyłoby, żebyś uzyskał ważną wiedzę. Mogłeś to zgłosić do inspekcji pracy!

   Usuń