Obsługiwane przez usługę Blogger.

Slider

Breaking News

Recent comments

Fashion

News

Food

Sports

Food

Technology

Featured

Videos

Fashion

Technology

Fashion

Biznes

Fashion

Biznes

Budownictwo

Kuchnia

Turystyka

Zdrowie

Newsy

» » » » » » » » Czy to depresja? Nie, to Hashimoto!

Zmiany nastroju, smutek, brak radości, senność - objawy te mogą sugerować pojawienie się schorzenia o podłożu psychicznym jakim jest depresja. Jednak najnowsze badania wykazują, że nie tylko ona może wywoływać takie stany. Innym czynnikiem wpływającym na znaczne pogorszenie się kondycji psychicznej jest choroba Hashimoto. 

Czym jest choroba Hashimoto?

Hashimoto to innymi słowy przewlekłe zapalenie tarczycy, często prowadzące do wytworzenia się tak zwanego wola. Jest to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że organizm niejako "szkodzi" sam sobie produkując przeciwciała atakujące gruczoł tarczycy i wywołujące schorzenie. Jego przebieg jest bezbolesny, a objawy często są ignorowane lub przypisywane innym dolegliwością, co powoduje stopniowe zniszczenie gruczołu i w konsekwencji jego niedoczynność.

Przyczyny przewlekłego zapalenia tarczycy

Jak dotąd przyczyny powstawania hashimoto nie zostały poznane. Wiadomo jednak, że ryzyko zachorowania wzrasta, gdy:
 • w rodzinie występowały przypadki niedoczynności tarczycy (uwarunkowania genetyczne)
 • osoba cierpi na inne schorzenia o podłożu autoimmunologicznym (np. na łuszczycę, cukrzycę typu 1, bielactwo).

Według danych statystycznych przewlekłe zapalenie tarczycy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, jak również częstotliwość występowania zwiększa się wraz z wiekiem. Objawami, których nie należy lekceważyć, gdyż mogą wskazywać na rozwój zapalenia tarczycy, są:
 • zaburzenia snu
 • apatia
 • zaburzenia pamięci
 • nieprawidłowe ciśnienie tętnicze
 • problemy gastryczne
 • problemy skórne
 • w przypadku kobiet: zaburzenia miesiączkowania.

Czym jest depresja?

Depresja jest chorobą o podłożu psychicznym. Jej przyczyny mogą być różnorakie - od przeżytej traumy, utraty kogoś bliskiego, poprzez nadużywanie substancji psychoaktywnych, aż po zaburzenia hormonalne i inne schorzenia. Podejrzewa się, iż duży wpływ na rozwój depresji mają również czynniki genetyczne, jednak nie zostało to jednoznacznie potwierdzone. Choroba ta polega na obniżeniu poziomu produkcji serotoniny, dopaminy i noradrenaliny, czyli neurotransmiterów odpowiedzialnych za prawidłowe przewodnictwo impulsów między neuronami. W konsekwencji prowadzi do utraty stabilności psychicznej skutkującej poczuciem utraty sensu życia, stanami lękowymi, myślami samobójczymi, obniżoną samooceną, bezsennością, bezradnością, niemożnością realnej oceny swojego położenia i i wielu innych niepokojących objawów. Co więcej stanom depresyjnym często towarzyszy szereg objawów somatycznych. Należą do nich:
 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego
 • problemy dermatologiczne,
 • nieprawidłowe ciśnienie krwi
 • uderzenia gorąca lub zimne poty

Zmiany nastroju, smutek, brak radości, senność - to Hashimoto czy depresja?

Niestety na pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zaburzeniom pracy tarczycy często towarzyszy nieprawidłowy poziom produkcji poszczególnych hormonów, co może powodować pojawienie się objawów charakterystycznych dla depresji, lecz nią są z nią związane. Wdrożenie odpowiedniego leczenia endokrynologicznego często niweluje spadki nastroju, senność i inne tego typu symptomy. Z drugiej zaś strony - wiele schorzeń typowo fizycznych może przyczyniać się do powstawania i rozwoju zaburzeń stricte depresyjnych, przy których niezbędna jest pomoc psychologa i/lub psychiatry. W celu postawienia diagnozy należy skonsultować się z lekarzem. Często jednak te dwa schorzenia są ze sobą mylone; rzetelną odpowiedź można uzyskać poprzez badanie poziomu hormonów, które potwierdzi lub wykluczy obecność choroby Hashimoto.

«
Next
Nowszy post
»
Previous
Starszy post

Brak komentarzy:

Zostaw odpowiedź