Wybity lub ułamany ząb, ubytki związane z wiekiem czy chorobami przyzębia - w każdej z tych sytuacji konieczna jest wizyta u stomatologa w gabinecie lub pogotowie dentystyczne.
W przypadku konieczności ekstrakcji zęba, chirurg szczękowy wykonuje zabieg jego usunięcia. Trwałe ubytki w uzębieniu to problem nie tylko natury estetycznej. To także zaburzenie funkcji stawów żuchwowo - skroniowych i wynikające z tego bóle głowy, trudności z wyraźną mową oraz dokładnym przeżuwaniem pokarmu, a tym samym - trawieniem. Jakie możliwości uzupełniania ubytków zębów zapewnia obecnie dentysta, stomatolog?
Stałymi uzupełnieniami protetycznymi są licówki, mosty i korony. Licówki to cienkie porcelanowe płytki przyklejane na zewnętrznej powierzchni zęba, mocowane na stałe w celu uzupełnienia ubytków tkanki zębowej lub korekcji barwy zęba. Korony to także typ stałego pokrycia zęba, mocowany na implancie lub zębie. Najlepiej sprawdza się po leczeniu kanałowym (martwica zęba) oraz znacznych ubytkach zębów przednich. Mosty są doskonałe jako uzupełnienie ubytku kilku zębów lub odbudowy braków między zębami. Mocowane są na sąsiadujących z ubytkiem zębach własnych pacjenta.
Typowe protezy mogą być ruchome, z możliwością wyjęcia w każdej chwili, oraz stałe, mocowane czyli implanty, które zakłada chirurg szczękowy. Poza protezami akrylowymi, odstępne są te o znacznie lepszej jakości i komforcie użytkowania - nylonowe, acetalowe czy akronowe. Kompozyty użyte do ich wykonania dają doskonały efekt estetyczny, są odporne na złamanie i elastyczne.
Protezy całkowite wykonuje się przy braku wszystkich zębów, natomiast częściowe opierają się metalowymi klamrami o pozostałe zęby. rzadki typ protezy, stosowany przy resztkowym uzębieniu, to protezy overdenture, mocowane na korzeniach własnych zębów zaopatrzonych w różnego rodzaju zaczepy.
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuń