Obsługiwane przez usługę Blogger.

Slider

Breaking News

Recent comments

Fashion

News

Food

Sports

Food

Technology

Featured

Videos

Fashion

Technology

Fashion

Biznes

Fashion

Biznes

Budownictwo

Kuchnia

Turystyka

Zdrowie

Newsy

» » » » » Ocena ryzyka zawodowego

Ocena ryzyka zawodowego

Ocena ryzyka zawodowego to jedna z najstarszych norm obowiązujących na terenie Unii Europejskiej.

Uznanie Polski za państwo członkowskie pociągnęło za sobą m.in wprowadzenie również tej normy, która w naszym kraju określana jest jako Polska Norma PN-N-18002. Jej przestrzeganie jest obowiązkowe dla każdego przedsiębiorstwa bez względu na wielkość.

Ocena ryzyka zawodowego - garść najistotniejszych informacji

Według obowiązującej definicji ryzyko zawodowe to prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą (za Państwową Inspekcją Pracy). Przypadki te powodują straty głównie u ludzi i związane są bezpośrednio z występującymi zagrożeniami zawodowymi, bądź też sposobem wykonywania zadań zleconych przez pracodawcę.

Ryzyko zawodowe, czy naprawdę występuje?

Prawidłowo przeprowadzona ocena ryzyka zawodowego umożliwia nie tylko wprowadzenie odpowiednich algorytmów zabezpieczających, ale również zmniejszenie skutków zdrowotnych, które w razie zagrożenia mogą objąć w różnym stopniu pracownika. Podczas szkolenia BHP i oceny najważniejsze jest określenie stopnia zagrożenia oraz prawdopodobieństwa jego występowania (np. jazda samochodem wiąże się z wysokim zagrożeniem, ale według statystyk firmy prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku jest bardzo małe). Ocenę tę w małych przedsiębiorstwach, które posiadają niewielką liczbę stanowisk przeprowadzać może właściciel samodzielnie. W przypadku, gdy dana firma należy do tzw. średni, dużych, lub mega przedsiębiorstw zadanie to należy zlecić wizytatorom zewnętrznym będącym najczęściej osobami zajmującymi się szeroko pojętym BHP.

Zgodnie z obowiązującym prawem pracodawca jest nie tylko zobowiązany do oceny zagrożenia, ale również wszczęcia działań, które zminimalizują ryzyko jego wystąpienia. W różnych zakładach pracy zalecenie te jest odmiennie rozumiane, ale zazwyczaj sprowadza się ono do wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń, a także zwiększenia liczby przeszkoleń osób szczególnie narażonych. Zgodnie z statystykami tego typu zabiegu zdecydowanie zmniejszyły ilość wypadków, jednak w niektórych częściach kraju pracodawcy nadal "przymykają" oko na rażące zaniedbania, które kończą się zazwyczaj śmiercią, lub trwałym kalectwem ich podwładnych. 

«
Next
Nowszy post
»
Previous
Starszy post

1 komentarze:

  1. Bardzo dobry tekst! Ryzyko zawodowe występuje zawsze, nieważne czym się zajmujemy. Każdy pracownik powinien być odpowiednio poinformowany oraz przeszkolony z zakresu BHP. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń