Open top menu
czwartek, 27 lipca 2017

Ocieplanie dachu i poddasza‎
Poddasze zaizolowane zgodnie z wytycznymi jest sposobem nie tylko na uzyskanie komfortu cieplnego, ale również akustycznego. Materiały termoizolacyjne skutecznie chroniące przed ucieczką ciepła, a także dobrze tłumiące dźwięki, to np. wata szklana. Obecnie najlepszym sposobem docieplenia jest dwuwarstwowe ocieplenie z wełny mineralnej. Jeżeli istnieje konieczność przeprowadzenia rur przez poddasze, warto zastosować pierścienie uszczelniające, ponieważ zapobiegnie to niepotrzebnej utracie ciepła.

Właściwości waty szklanej

Jeżeli mamy do czynienia ze skośnymi dachami poddaszy użytkowych, warto izolować je materiałami lekkimi i sprężystymi, a takie właśnie warunki spełnia wata szklana. Jej dodatkową zaletą jest fakt, że nie obciąża ona konstrukcji, pozwalając jednocześnie na wypełnienie całej przestrzeni pomiędzy krokwiami. Dzięki temu można uniknąć strat ciepła powstałych w wyniku niedokładnie zaizolowanego dachu. Parametrem kluczowym jest wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ stosowna dla materiału izolującego. Im niższa jest ta wartość, tym materiał  (w tym przypadku wełna szklana) ma lepszą izolację termiczną.

Materiały uszczelniające GRAFTEX

Układanie warstwy izolującej

Zanim będzie można podjąć prace, należy sprawdzić wszelkiego rodzaju hydroizolacje oraz możliwość ocieplenia każdego elementu dachu. Jest to bardzo istotne, ponieważ w późniejszej fazie nie da się już uniknąć strat ciepła powstałych chociażby przez niezaizolowaną murłatę. Ponadto w trakcie ocieplania poddasza nie można dopuścić do powstania jakiekolwiek przerw w materiale izolacyjnym, ponieważ skutkowałoby to także niepotrzebną utratą ciepła. Zaleca się użycie materiału izolacyjnego w rolkach, ponieważ znacznie ogranicza to jego zużycie. Można dokładnie zmierzyć odległość pomiędzy krokwiami, a następnie a następnie wyciąć rolkę wełny szklanej na części o długościach 2 cm większych niż rozstaw krokwi. Poddasze należy ocieplać dwuwarstwowo, drugą warstwę wełny mineralnej układa się prostopadle do drugiej, dzięki czemu unika się powstawania liniowych mostków termicznych.

Przeczytaj także o materiałach izolacyjnych przeciwwilgociowych: KLIK


0 komentarze