Obsługiwane przez usługę Blogger.

Slider

Breaking News

Recent comments

Fashion

News

Food

Sports

Food

Technology

Featured

Videos

Fashion

Technology

Fashion

Biznes

Fashion

Biznes

Budownictwo

Kuchnia

Turystyka

Zdrowie

Newsy

Obróbka skrawaniem

Współcześnie powstają olbrzymie budynki, które wymagają zaangażowania potęgi ludzkiego umysłu, dużego nakładu pracy i wykorzystania dostępnych technologii. A jeśli już o technologii mowa, to nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile narzędzi, urządzeń (bez których niepodobna myśleć o stworzeniu czegoś bardziej spektakularnego) by nie powstało, gdyby nie obróbka skrawaniem.


Obróbka skrawaniem metali jest to rodzaj obróbki polegającej na ścinaniu niewielkich elementów obrabianego metalu (tzw. wiórów). Służy ona technice wytwarzania narzędzi, urządzeń itp., tak jak pisałem powyżej, po to, żeby nadać danej rzeczy odpowiedni kształt. 

Można wyróżnić 2 podstawowe rodzaje tej obróbki: obróbkę ścierną i obróbkę wiórową. Różnią się zasadniczo tym, że w przypadku pierwszej jest jasno ustalona liczba służących do niej ostrzy i ich geometria, a w przypadku drugiej, już nie. Obróbkę ścierną – zgodnie z nazwą – wykonuje się nie tylko przy pomocy ostrzy, ale także przy pomocy materiałów ściernych, past, papieru lub płótna ściernego. 

Narzędzi służące do obróbki wiórowej to m.in. frezarka, tokarka, wiertarka – stosowane w zależności od tego, jaki rodzaj powierzchni  i w jaki sposób się obrabia. Do czego służy wiertarka tłumaczyć nie trzeba; frezarkę stosuje się do obróbki powierzchni płaskich i zakrzywionych, a tokarkę – do obrotowych. 

Czołowym narzędziem używanym do obróbki ściernej jest szlifierka. Szlifowanie to oczywiście obróbka końcowa – pozwala na uzyskanie w pełni precyzyjnych wymiarów i zmniejszeniu chropowatości płaszczyzny, otworu etc.

Każda z podanych form wymaga dużej precyzji i umiejętności. Podobnie rzecz się ma przy innych działaniach niezbędnych do odpowiedniego ukształtowania potrzebnego nam materiału, takich  jak: cięcie stali, cięcie blach. (Jest wiele technik cięcia metali. Osobiście uważam, że najlepszy efekt daje cięcie laserem, choć powszechne są też inne metody, np. cięcie wodą).
Obróbka skrawaniem
Obróbka skrawaniem i cięcie metali, np. wspominane cięcie stali, to podstawa procesów przemysłowych, bo dzięki nim powstają części maszyn. Etapem końcowym jest ich złożenie i skonstruowanie. Dzięki konstrukcjom maszyn, powstają z kolei inne zaawansowane konstrukcje: np. np. powstające dzięki olbrzymim dźwigom perły architektoniczne, takie jak Burdż al-Arab w Dubaju, które tworzą historię nowego budownictwa. 

«
Next
Nowszy post
»
Previous
Starszy post

Brak komentarzy:

Zostaw odpowiedź