Ryzyko zawodowe to prawdopodobieństwo wystąpienia określonych zdarzeń oraz związanych z nimi konsekwencji oraz ich częstotliwość. W interesie każdego pracodawcy jest odpowiednia ocena ryzyka zawodowego, a także jego dokładna dokumentacja oraz wdrążenie wszystkich możliwych środków zapobiegawczych, np. w formie szkolenia BHP dla pracowników, a także odpowiedniej ochrony organizacyjnej i proceduralnej.
Zagrożenia związane ze stanowiskiem produkcyjnym
Ocena ryzyka zawodowego związanego z produkcją powinna zawierać wszystkie informacje dotyczące potencjalnych zagrożeń i ich źródeł. W zależności od rodzaju wykonywanej produkcji, ich identyfikacja może być związana np. z potencjalnie niebezpieczną lokalizacją stanowiska pracy oraz przeprowadzanymi na nim operacjami technologicznymi. Ryzyku zawodowemu podlegają także dostępne środki pracy oraz materiały, z którymi ma styczność pracownik.
Dobór środków ochronnych
Ocena ryzyka zawodowego powinna zawierać również dane na temat czasu i sposobu wykonywania czynności, stosowanych środków ochrony, a także potencjalnych wypadków i środków prawnych. W określeniu ryzyka zawodowego związanego z produkcją może pomóc wyszczególnienie szkodliwych czynników, związanych z nimi zagrożeń, a także środków ochrony. Stanowisko związane z produkcją najczęściej obarczone jest ryzykiem wystąpienia czynników mechanicznych, takich jak np. zagrożenie urazami wynikającymi z używania maszyn, urządzeń czy narzędzi. W celu ich wyeliminowania konieczne jest obowiązkowe szkolenie BHP dla pracowników.
Bardzo ciekawy artykuł, który dotyczy praktycznie każdego. Ryzyko zawodowe to inaczej prawdopodobieństwo wystąpienia określonych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą. Do jego oceny możemy wykorzystać informacje dotyczące potencjalnych zagrożeń, lokalizacji stanowiska pracy i wykonywanych operacji, stosowanych materiałów i stosowanych środków ochrony, wypadków, zdarzeń itd. Wykonując dany zawód dobrze jest znać ryzyko zawodowe i wiedzieć jak temu przeciwdziałać.
OdpowiedzUsuń