Open top menu
sobota, 3 października 2015

Gięcie metali
Gięcie to jeden z podstawowych procesów w obróbce przedmiotów metalowych. Gięciu poddaje się takie wyroby hutnicze, jak: druty, pręty, blachy, rury i kształtowniki, różnych rozmiarów.

Na czym polega proces gięcia?

Gięcie polega na odkształceniu przedmiotu pod wpływem momentu zginającego, bez utraty jego spójności. Jeśli ta ostatnia zostanie naruszona - materiał pękł, rozwarstwił się lub uległ innego rodzaju uszkodzeniu.

Najczęściej realizuje się gięcie metali. Przedmioty wykonane z metali bardziej plastycznych, mogą być zginane z zachowaniem mniejszego promienia gięcia niż analogiczne przedmioty z metali twardych.

Gięcie może odbywać się zarówno na zimno, jak i na gorąco. Metale w wyższej temperaturze charakteryzują się wyższą plastycznością, a więc proces gięcia przebiega zdecydowanie łatwiej. Niestety ogrzewanie powyżej pewnej temperatury, najczęściej wpływa też na strukturę metalu, a więc wyginania na gorąco nie można stosować zawsze. Część przedmiotów wygina się na zimno.

Maszyny do gięcia

W przypadku drobniejszych przedmiotów, gięcie z powodzeniem można wykonywać ręcznie. W przeciwnym przypadku konieczne jest wsparcie się odpowiednimi urządzeniami, np. prasami, walcami. Dobrym przykładem wyspecjalizowanych urządzeń są giętarki, na których - w zależności od urządzenia - realizuje się gięcie blach, rur, itp. Najprostsze są giętarki ręczne, zaś najbardziej zaawansowanymi urządzeniami są giętarki sterowane numerycznie (CNC), na których gięcie, wg zadanej sekwencji, odbywa się automatycznie.

Świat wokół nas, pełen jest przedmiotów, do stworzenia których wykorzystano proces gięcia. Wystarczy spojrzeć na sztućce w szufladzie lub dachy z blachy falistej, aby się o tym przekonać.

1 komentarz:

  1. Na szczęście dzięki profesjonalnym maszynom gięcie metali stało się znacznie łatwiejsze i bardziej skuteczne.

    OdpowiedzUsuń