Obsługiwane przez usługę Blogger.

Slider

Breaking News

Recent comments

Fashion

News

Food

Sports

Food

Technology

Featured

Videos

Fashion

Technology

Fashion

Biznes

Fashion

Biznes

Budownictwo

Kuchnia

Turystyka

Zdrowie

Newsy

» » » » » Kauczuk w uszczelnieniach

pierścienie uszczelniające
Podstawowym składnikiem każdej gumy jest kauczuk. Wyróżnić można około 30 jego rodzajów. Tu zajmiemy się charakterystyką
tylko kilku typów, aby pokazać jak różne mogą mieć właściwości. Postaramy się nie oddalać od zagadnienia pierścieni uszczelniających i uszczelnień w ogóle.
Do produkcji pierścieni używa się kilku ze wspomnianych kilkudziesięciu rodzajów kauczuków. Tu omówiony zostanie kauczuk nitrylowy, etylenowo-akrylowy, silikonowy i fluorowy. Kauczuk nitrylowy znosi temperatury od -50°C do 120°C. Fluorowy jest dużo bardziej wytrzymały. Wprawdzie nie radzi się z temperaturą poniżej -20°C, ale wytrzymuje do 250°C. Kauczuk etylenowo-akrylowy wytrzymuje temperaturę do 175°C, a silikonowy do 200°C.

Każdy kauczuk ma inną odporność na poszczególne media, na które mogą być narażone. Wymienione rodzaje, poza kauczukiem etylenowo-akrylowym, są wytrzymałe na oleje mineralne. Ten z kolei wytrzymuje oleje silnikowe i przekładniowe oraz hydrauliczne, których nie znoszą pozostałe. Także już na tym etapie widzimy, że pierścienie uszczelniające do silników nie mogą być zrobione z dowolnego kauczuku. Z kolei do produkcji, dajmy na to, termosu, nie można użyć kauczuku etylenowo-akrylowego, bo ten nie znosi gorącej wody, z którą bez problemu radzą sobie trzy pozostałe substancje kauczukowe.

Kauczuk silikonowy i kauczuk etylenowo-akrylowy są nieodporne na ciecze hydrauliczne typu HSA i HSB. Kauczuk nitrylowy jest odporny tylko na te z tych cieczy, które cechują się niepalnością, natomiast kauczuk fluorowy wytrzymuje te ciecze, które charakteryzują się trudnopalnością. Nie jest więc tak łatwo wybrać właściwe pierścienie uszczelniające. Aby tego dokonać, trzeba dokładnie przewidzieć na jakie czynniki pierścienie będą narażone.


Kauczuk stanowi główny składnik wielu materiałów. Jednym z takich materiałów, który także wykorzystywany jest do uszczelniania, jest klingeryt. Tu kauczuk jest wzmocniony za pomocą włókien, przy czym mogą to bym włókna aramidowe albo mineralne, albo jedne i drugie. Nieraz mowa jest o klingerycie pozbawionym azbestu, bo właśnie ten materiał wykorzystywany był i nadal bywa do produkcji klingerytu. Obecnie rezygnuje się z azbestu, chociaż są dowody na to, że w klingerycie mógłby być bezpiecznie stosowany. Klingieryt nabyć można często w formie płyt, z których pierścienie uszczelniające możemy wyciąć samodzielnie.

«
Next
Nowszy post
»
Previous
Starszy post

Brak komentarzy:

Zostaw odpowiedź