Maszynowe wytwarzanie elementów wymaga idealnej powtarzalności powstających produktów. Taką dokładność jest w stanie zapewnić tylko obróbka skrawaniem z wykorzystaniem sterowania komputerowego, potocznie zwana obróbką CNC.
Ten rodzaj toczenia, frezowania lub wycinania zakłada wykorzystanie maszyny, gdzie ruchy wrzeciona wynikają wprost z założonych parametrów. Dane wejściowe do urządzenia pochodzą, poprzez moduł CAM, z programu wspomagającego projektowanie. Tylko w ten sposób można zapewnić 100% powtarzalność prac, jaką może być na przykład cięcie metali.
Laser jako narzędzie tnące
Wykorzystanie głowicy laserowej, zamiast pił czy tarcz, przyniosło wymierne korzyści w wytwarzaniu elementów. Cięcie laserem pozostawia gładką powierzchnie, której już nie trzeba dalej obrabiać. Powstaje wąska linia cięcia, a co za tym idzie, mało odpadku. Stoły robocze urządzeń są na tyle duże, by wykorzystywać w pracy arkusze materiału długie do 3000 mmm i szerokie na 2000 mm.Dostępne są dwie technologie, które wzajemnie się uzupełniają. Cięcie laserem fiber idealnie się sprawdza w materiale o grubości do 15 mm, przy odpowiedniej dynamice pracy. Ten rodzaj urządzenia wymaga również mniej prądu. Konstrukcja umożliwia większe skupienie wiązki, co przekłada się na niskie zużycie gazów tnących. Z kolei laser CO2 umożliwia cięcie blach o grubości nawet do 30 mm, jest jednak wolniejszy. Sama głowica wymaga prawie dwa razy więcej mocy, niż laser fiber, co przekłada się na większe zużycie energii przez całe urządzenie.
Brak komentarzy: