Obsługiwane przez usługę Blogger.

Slider

Breaking News

Recent comments

Fashion

News

Food

Sports

Food

Technology

Featured

Videos

Fashion

Technology

Fashion

Biznes

Fashion

Biznes

Budownictwo

Kuchnia

Turystyka

Zdrowie

Newsy

» » » » » » Jak pomóc osobie z depresją?

Depresja to choroba, na którą cierpi mnóstwo osób w każdej szerokości geograficznej. Pierwszy raz często dotyka niespodziewanie, skradając się podstępnie i powoli odbierając radość życia i energię do jakiegokolwiek działania. Chociaż coraz częściej upowszechniana jest wiedza o tej chorobie, wciąż mnóstwo osób nie jest świadomych, że coś złego zaczyna się dziać z nimi lub bliską im osobą. 

Co to jest depresja? 

Depresja to choroba, która trochę inaczej objawia się u dorosłych, a trochę inaczej u młodzieży i dzieci, które niestety również na nią cierpią. Cierpią jest zresztą zupełnie świadomie użytym sformułowaniem - ludzie doświadczający depresji tracą radość z życia, przestają czerpać przyjemność z dotychczasowych aktywności, nie radują się, a wręcz odwrotnie - martwią, smucą, są przygnębieni, bez sił do jakiegokolwiek działania. Trudne bywa dla nich nawet poranne wstanie z łóżka, do którego muszą się zmuszać. W najbardziej zaś dramatycznych przypadkach - tracą zupełnie życiowy napęd, nie są w stanie zaspokajać podstawowych potrzeb życiowych, przestają jeść czy korzystać z toalety. Zatem to, jak wygląda obraz kliniczny depresji oraz objawy depresji u konkretnego pacjenta może się trochę różnić, ale osiowym objawem jest smutek, przygnębienie, brak sił witalnych, utrata radości (anhedonia), lęk i obawa o przyszłość.

Zagrożenie samobójstwem

To, co najbardziej dramatyczne w depresji to myśli suicydalne, czyli inaczej myśli samobójcze. W depresji jest ogromne zagrożenie tego typu sytuacją, chorzy myślą o sobie bardzo negatywnie, tracą wiarę w siebie i w swoją przyszłość, czasami jedynym wyjściem jakie widzą jest odebranie sobie życia. Nie jest prawdą, że jeżeli ktoś mówi o samobójstwie to tak naprawdę tylko chce zwrócić na siebie uwagę, więc nie należy brać tego na poważnie. Każda, absolutnie każda sytuacja, w której ktoś nawet między wierszami zdradza, że rozważa odebranie  sobie życia wymaga natychmiastowej interwencji. 

Jak leczyć depresję?

Czasami trudno jest rozpoznać depresję, szczególnie jeżeli nie ma ona tak dramatycznego przebiegu. Zatem potrzeba naprawdę wytrawnego psychiatry, który zdiagnozuje tą chorobę. Bardzo często pierwszym lekarzem, który zauważa ze z pacjentem dzieje się coś złego jest lekarz rodzinny. Bywa tak, że to on sugeruje wizytę u specjalisty. 

  • Psychiatra
  • Psychoterapia
  • Farmakoterapia 

Leczenie depresji to domena psychiatry. To on po dokładnym wywiadzie z pacjentem zadecyduje, jaki rodzaj terapii będzie najlepszy. Najczęściej pacjentom są zapisywane leki antydepresyjne, jednak zaczynają one działać dopiero po kilku tygodniach. W przypadku zagrożenia samobójstwem jest zatem zasadne zostawienie pacjenta na oddziale szpitala psychiatrycznego. Dzieje się tak w każdej sytuacji zagrożenia życia. W lżejszych przypadkach, po zapisaniu leku, pacjent jest kierowany do konsultacji z psychologiem, gdzie może rozpocząć psychoterapię.

«
Next
Nowszy post
»
Previous
Starszy post

Brak komentarzy:

Zostaw odpowiedź