Obsługiwane przez usługę Blogger.

Slider

Breaking News

Recent comments

Fashion

News

Food

Sports

Food

Technology

Featured

Videos

Fashion

Technology

Fashion

Biznes

Fashion

Biznes

Budownictwo

Kuchnia

Turystyka

Zdrowie

Newsy

» » » » » » » » Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa?

choroba afektywna dwubiegunowa
Choroba afektywna dwubiegunowa często nie jest diagnozowana przez wiele lat. Wynika to z faktu, iż wielu ludzi nie wie o jej istnieniu. Widząc, że dana osoba jest w dobrym nastroju otoczenie bagatelizuje występujące epizody depresji. Każdy psychoterapeuta potwierdzi jednak, że również epizody manii bywają bardzo niebezpieczne.


Psychiatra Family Med

Głos psychoterapeuty w sprawie CHAD

Choroba afektywna dwubiegunowa objawia się gwałtownymi zmianami nastrojów. U pacjenta występują dwa rodzaje epizodów - mania i depresja. Jeśli chodzi o manie, w tym epizodzie pacjent jest pobudzony i pozytywnie nastawiony do życia. Niemniej jednak, wcale nie jest to stan pożądany. Psychoterapeuta potwierdza bowiem, ze nie jest to stan naturalny. Pacjent w manii jest całkowicie bezkrytycznie nastawiony do świata oraz przepełnia go bezgraniczny optymizm. Z tego też powodu, pacjenci w stanie manii często podejmują ryzykowne oraz zupełnie bezsensowne decyzje.

Faza depresji natomiast przynosi przygnębienie i pesymizm. W tym epizodzie pacjent nie podejmuje się żadnych działań oraz widzi swoją przyszłość w czarnych barwach. Ponadto, nie tyle nie podejmuje złych decyzji, co raczej stara się nie podejmować żadnych.

Nigdy nie wiadomo tak naprawdę kiedy dojdzie do zmiany nastroju. Czasami może do niej dochodzić co kilka tygodni, a u innego pacjenta nawet po kilkunastu miesiącach. Niewątpliwie jest to również bardzo uciążliwe, iż pacjent nigdy nie wie, kiedy jego życie ulegnie całkowitej przemianie.

Trudna terapia

Niewątpliwie terapia tego zaburzenia nigdy nie jest prosta. Psychoterapeuta musi bowiem rozwiązywać podwójny problem. Mania i depresja są bowiem stanami przeciwnymi, dlatego nie sposób tak naprawdę połączyć ze sobą ich leczenie.

Warto zauważyć, iż w leczeniu tego schorzenia przeważnie niezbędna jest pomoc psychiatry. Potrzebne są bowiem leki, które nieco ustabilizują stan pacjenta. W fazie depresji podaje się pacjentowi najczęściej zwyczajne leki antydepresyjne. Niemniej jednak, psychoterapeuta musi mieć pacjenta stale pod kontrolą, ażeby zaobserwować ewentualnie wywołany lekami epizod manii.

«
Next
Nowszy post
»
Previous
Starszy post

Brak komentarzy:

Zostaw odpowiedź