Obsługiwane przez usługę Blogger.

Slider

Breaking News

Recent comments

Fashion

News

Food

Sports

Food

Technology

Featured

Videos

Motoryzacja

Technology

Fashion

Biznes

Fashion

Polecamy

Niezwykła atrakcja na imprezę: wesele, firmowy event

Szczepan Sadurski od lat przemierza Polskę, rysując karykatury na żywo, na rozmaitych imprezach firmowych i prywatnych. Od lat znany jest z ...

Biznes

Budownictwo

Motoryzacja

Turystyka

Zdrowie

Newsy

Popularne posty

» » » » » » » Szkolenia bhp w pracy

ocena ryzyka zawodowego 
Szkolenia BHP są jedynymi obowiązkowymi szkoleniami,
na które pracodawca musi skierować pracownika.

Każdy pracodawca ma obowiązek, na swój koszt, przeszkolić pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy i to nie tylko tych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ale również osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie i umowa o dzieło) oraz stażystów i praktykantów.


Po co w ogóle szkolić pracowników? 

Szkolenie bhp ma konkretny cel – zapoznanie pracownika z warunkami bezpieczeństwa i higieny pracy, jakie obowiązują w zakładzie pracy i na jego stanowisku pracy. Powinno ono zapewnić pracownikowi wiedzę na takie tematy jak:
- czynniki zagrażające jego zdrowiu, mogące wystąpić w miejscu pracy,
- co powinien robić, aby uniknąć zagrożeń,
- jak powinien wykonywać pracę, aby nie zrobić krzywdy sobie i innym,
- jak zachować się w razie zagrożenia,
- nauczyć się udzielania pierwszej pomocy osobie, która uległa wypadkowi.

Na jakie szkolenia BHP musi być skierowany pracownik?

- szkolenie wstępne – pracodawca musi je przeprowadzić przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Jest ono przeprowadzane w formie instruktażu ogólnego i stanowiskowego, a jego celem jest zapoznanie pracownika z ogólnymi przepisami bhp, przepisami obowiązującymi w zakładzie i na stanowisku pracy, z zasadami postępowania w razie wypadku,
- szkolenie okresowe – przeprowadzane jest w trakcie zatrudnienia i należy je odnawiać - w przypadku stanowisk robotniczych co 3 lata, a administracyjno-biurowych co 6 lat. Przypomina ono, aktualizuje i ugruntowuje posiadaną przez pracownika wiedzę. Szkolenie to kończy się egzaminem i w przypadku jego pozytywnego wyniku pracownik otrzymuje zaświadczenie, które włącza się do jego akt osobowych.

Oprócz obowiązkowego szkolenia wstępnego i szkoleń okresowych pracodawca jest zobowiązany do sporządzenia tzw. oceny ryzyka zawodowego. Jest ona sporządzana w formie pisemnej. Ocena ryzyka zawodowego powinna zwierać kilka elementów:

  • powinna opisywać miejsce znajdowania się stanowiska,
  • powinny być określone w niej czynności, które na tym stanowisku są codziennie wykonywane,
  • określenie urządzeń z jakich korzysta pracownik,
  • określenie potencjalnego czynnika zagrażającego zdrowiu pracownika,
  • określenie działań profilaktycznych, zmierzających do zmniejszenia ryzyka wystąpienia wypadku na danym stanowisku.

Na zakończenie warto nadmienić, że pracodawca odpowiada za bezpieczeństwo pracowników i lekceważąc obowiązek szkoleń bhp, naraża się w razie wypadku przy pracy, na poważne konsekwencje finansowe.

«
Next
Nowszy post
»
Previous
Starszy post

1 komentarze:

  1. Mnie zawsze najbardziej dziwi, że ekipy budowlane, które najbardziej powinny tych zasad przestrzegać często o nich zapominają. Myślą, że rusztowania szerokie są na tyle bezpieczne, że praca na wysokości nie wymaga w tym przypadku żadnego zabezpieczenia. Staram się do swojego domu wybierać tylko takich fachowców, którzy dbają o swoje bezpieczeństwo. Ale jest ich niestety coraz mniej.

    OdpowiedzUsuń