Obsługiwane przez usługę Blogger.

Slider

Breaking News

Recent comments

Fashion

News

Food

Sports

Food

Technology

Featured

Videos

Motoryzacja

Technology

Fashion

Biznes

Fashion

Polecamy

Niezwykła atrakcja na imprezę: wesele, firmowy event

Szczepan Sadurski od lat przemierza Polskę, rysując karykatury na żywo, na rozmaitych imprezach firmowych i prywatnych. Od lat znany jest z ...

Biznes

Budownictwo

Motoryzacja

Turystyka

Zdrowie

Newsy

Popularne posty

» » » » » Kto okrada nas na stacjach?

sprzedaż paliw

Wjeżdżamy na stację benzynową. Podchodzimy do dystrybutora, wsuwamy pistolet do wlewu i patrzymy na zegary. Licznik litrów paliwa wskazuje: 1… 2… 3… 4… litry i tak dalej. Niżej obserwujemy licznik wskazujący kwotę: 5… 10… 15… 20 złotych. 


Jest napisane hurtowe ceny paliw, niedługo potem pistolet odbija i pojawia się wyrok: 50 litrów kosztuje nas dobre 200 złotych. Płacąc w kasie mamy wrażenie, że ktoś nas okrada. Tylko kto?

Pierwszym podejrzanym jest właściciel stacji. Raczej nie stoi za kontuarem. Zatrudnia personel, którym płaci oczywiście najniższą krajową lub niewiele więcej. Praca jest ciężka. Trzeba zachować czujność. Łatwo pomylić się, kiedy do kilkuset złotowych rachunków za benzynę trzeba doliczyć hot-doga, kawę, chipsy, gazetę i zapas batonów. Tymczasem klienci poganiają. Ktoś z tyłu napiera, żeby czym prędzej wyjść ze stacji z czteropakiem i zatankować już w domu.

Okazuje się, że bez dochodów z hot-dogów, napojów i innych frykasów zyski na wielu stacjach byłyby niższe niż zyski ze zwyczajnej lokaty bankowej. W wielu artykułach można przeczytać, że zysk z każdego litra paliwa wynosi od kilku do maksymalnie 20 groszy. Inni jednak zaprzeczają temu. Twierdzą, że właściciele zrzeszeni w sieciach stacji paliw są w stanie kupować nawet 50 groszy poniżej oficjalnych cen hurtowych, a więc ich zysk wynosi nawet 70 groszy na litrze. Z pewnością takie zyski osiągają właściciele kupujący odbarwiony olej opałowy, ale chcę tu zostać przy zyskach legalnych.

Bez względu na to, czy zysk wynosi 20 czy 70 groszy, to i tak nie zmienia faktu, że jeśli ktoś na stacji nas „okrada”, to największym zbrodniarzem nie jest właściciel. Ponad połowa ceny paliwa to podatki. O połowę mniej, czyli około złotówki, zarabia rafineria. Gdyby więc zlikwidować opodatkowanie, benzyna mogłaby kosztować około 2 złotych.

Jak widzimy, stacja benzynowa to wcale nie jest taki złotych interes. Z setek złotych zostawianych na stacji tylko pojedyncze złotówki lądują w kasie właściciela, a ten musi jeszcze opłacić z tego pracowników, rachunki, zamortyzować sprzęt itd. Lepszym interesem jest oczywiście hurtowa sprzedaż paliw, ale do tego potrzebna jest też większa inwestycja. Jednak najlepszy interes robi państwo. Nic nie robiąc, zarabia najwięcej. Olej opałowy brudzi. Hurtowa sprzedaż paliw to trudny, nawet niebezpieczny interes. Najlepiej byłoby założyć po prostu własne państwo.





«
Next
Nowszy post
»
Previous
Starszy post

Brak komentarzy:

Zostaw odpowiedź