Obsługiwane przez usługę Blogger.

Slider

Breaking News

Recent comments

Fashion

News

Food

Sports

Food

Technology

Featured

Videos

Fashion

Technology

Fashion

Biznes

Fashion

Biznes

Budownictwo

Kuchnia

Turystyka

Zdrowie

Newsy

» » » » Zęby mądrości - kłopotliwe ósemki


chirurgia stomatologiczna Bydgoszcz

Zęby mądrości to trzecie zęby trzonowe, zwane także ósemkami. Najczęściej wyrastają między 17 a 25 rokiem życia, u niektórych nawet do 40 roku życia.  Istnieje odsetek osób, u których zęby mądrości nie pojawiają się wcale. Zęby te są specyficzne jeszcze z jednego powodu - z racji swej lokalizacji są bardzo trudne do czyszczenia, ponadto niekiedy wyrastają w niewłaściwym położeniu. Wtedy jedynie chirurgia stomatologiczna może pomóc. 

Kłopotliwe ósemki - Zęby mądrości

Zęby mądrości nie spełniają żadnych znaczących funkcji, o czym najlepiej świadczy fakt, iż wiele osób nie posiada tych zębów, a nie powoduje to żadnych ograniczeń w zakresie żucia pokarmu. Zęby mądrości mogą być za to źródłem wielu problemów zdrowotnych. Przede wszystkim zęby te są często atakowane przez próchnicę, co wynika z trudności w ich czyszczeniu. Ponadto bardzo często zęby te wyrastają krzywo, albo uciskając sąsiadujący ząb trzonowy, albo wrastając w policzek. Wtedy z pomocą przychodzi chirurgia stomatologiczna - konieczna jest ekstrakcja zęba. Wskazaniem do usunięcia zęba mądrości jest także zaawansowana próchnica, konieczność leczenia kanałowego czy częściowe lub całkowite zatrzymanie zębów mądrości (ich niepełne wyrznięcie). 

Zdaniem Stomatologa

Kiedy dentysta podejmuje decyzję o usunięciu zębów mądrości? Jednym z najważniejszych czynników są wskazania medyczne. Zaawansowana próchnica czy zapalenie miazgi wymagają leczenia, które trudno przeprowadzić na zębach mądrości z racji utrudnionego do nich dostępu. Kolejnym znaczącym czynnikiem jest wiek pacjenta - najchętniej zęby mądrości są usuwane u pacjentów w wieku 14 - 22 lata, gdyż wiąże się to z mniejszym ryzykiem powikłań i sprawnym procesem gojenia. Jeśli zostanie podjęta decyzja o wyrwaniu zęba, zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu. Gabinet dentystyczny i pogotowie dentystyczne oferują szereg procedur, które obejmuje chirurgia stomatologiczna. Zabieg rozpoczyna się od wykonania pantomogramu, czyli zdjęcia rtg szczęki, po czym następuje usunięcie zęba. Niekiedy konieczne jest założenie szwów. W przypadku zatrzymanych zębów mądrości konieczne jest dodatkowo nacięcie dziąsła i odsłonięcie zęba.

«
Next
Nowszy post
»
Previous
Starszy post

Brak komentarzy:

Zostaw odpowiedź