Obsługiwane przez usługę Blogger.

Slider

Breaking News

Recent comments

Fashion

News

Food

Sports

Food

Technology

Featured

Videos

Fashion

Technology

Fashion

Biznes

Fashion

Biznes

Budownictwo

Kuchnia

Turystyka

Zdrowie

Newsy

» » » » » Za co płacimy tankując paliwo

Olej opałowy i napędowy Nie wszyscy wiedzą, że kupując olej opałowy i napędowy na stacji paliw nie płacimy jedynie za sam surowiec, ale w jego cenę wchodzi jeszcze szereg innych opłat. Są to m.in. akcyza, podatek VAT, marża detaliczna oraz opłata paliwowa.

Olej opałowy i napędowy oraz poszczególne składowe ich ceny

Podstawowe składowe ceny na stacji paliw to koszt surowca pochodzącego z rafinerii, który został powiększony o akcyzę, opłatę paliwową, marżę sprzedawcy oraz VAT.

Opłata paliwowa jest bardzo ważną składową ceny paliw i stanowi ona ok. 3-6%. Środki te trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego oraz Funduszu Krajowego, które to instytucje zajmują się finansowanie nowych dróg oraz remontem tych aktualnie użytkowanych. Należy wiedzieć, iż oba te fundusze zostały utworzone w Banku Gospodarstwa Krajowego. Każdy użytkownik samochodu, który płaci za olej opałowy i napędowy powinien wiedzieć, iż KFD finansowany jest w znacznej mierze właśnie z opłaty paliwowej. Z kolei środki, jakie do funduszu wpływają stanowią główne wsparcie dla realizacji rządowego Programu Budowy Dróg i Autostrad.

Kolejną składową cen takich paliw jak np. benzyna, olej opałowy i napędowy jest akcyza. Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą stawki na paliwa silnikowe zostały obniżone o 25 zł na tysiąc litrów. Oznacza to, że akcyza dla paliw silnikowych wynosi aktualnie 1540 zł/ 1000 litrów. Natomiast akcyza dla olejów napędowych zanotowała spadek do 1171 zł/ 1000 litrów, a akcyza dla gazu LPG wynosi 670 zł/1000 kg.

Co to jest marża detaliczna?

Należy pamiętać, że marża detaliczna to nie tylko zysk dla właściciela danej stacji paliw, ale to również kwota, która pozwala na pokrycie kosztów bieżącej eksploatacji całej stacji paliw. W skład tych kosztów wchodzą m.in. koszty pracownicze, a więc pensje osób, które na danej stacji pracują, podatki od nieruchomości, koszty transportu, prowizja od transakcji płatności za pomocą kart płatniczych, a także opłaty za badania okresowe oraz kontrolne poszczególnych urządzeń technicznych.

«
Next
Nowszy post
»
Previous
Starszy post

Brak komentarzy:

Zostaw odpowiedź