Obsługiwane przez usługę Blogger.

Slider

Breaking News

Recent comments

Fashion

News

Food

Sports

Food

Technology

Featured

Videos

Fashion

Technology

Fashion

Biznes

Fashion

Biznes

Budownictwo

Kuchnia

Turystyka

Zdrowie

Newsy

» » » » » » » » Czy można wyleczyć depresję?

depresja
Ze względu na powszechność występowania depresja dorobiła się już dzisiaj etykiety choroby cywilizacyjnej. Czy oznacza to, że społeczeństwo jest skazane na smutek i brak energii, czy może psychiatra nie jest tak całkiem bezradny? Jak skutecznie zapobiegać depresji lub ją leczyć?

Psychiatra - jak może pomóc w depresji?

Problematyczny w leczeniu depresji jest brak wiary pacjenta, że ktokolwiek może mu pomóc.Często chorzy nie podejmują leczenia, gdyż wydaje im się, iż ich sytuacja jest beznadziejna. Ważne jest tutaj zadanie bliskich pacjenta, aby przekonali go do podjęcia terapii. Okazuje się bowiem, że pomoc psychiatry bywa bardzo skuteczna.

Przede wszystkim, psychiatra ma możliwość przepisania odpowiednich środków farmaceutycznych. Jest kilak rodzajów leków antydepresyjnych, a do najpopularniejszych dzisiaj należą z pewnością selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotonin. Są to leki, które podwyższając poziom serotoniny w synapsach komórek nerwowych wpływają na poprawę nastroju.


 Family Med

Wsparcie psychoterapeutyczne

Niewątpliwie, środki farmakologicznie mogą skutecznie pomagać w walce z depresją. Niemniej jednak, najskuteczniejsze są wtedy, gdy wspiera się je psychoterapią. Dlatego też, dobrze, gdy prowadzący terapię psychiatra jest również psychoterapeutą.

Należy zauważyć, że jest kilka rodzajów psychoterapii. Trudno wskazać jedną, która jest najlepsza. Wiele zależy bowiem od cech indywidualnych pacjenta. Najpowszechniej stosowana jest jednak zdecydowanie psychoterapia poznawczo-behawioralna. Wydaje się, iż psychoterapeuci reprezentujący tę szkołę działają najbardziej kompleksowo.

Czy depresja mija bezpowrotnie?

Skuteczność leczenia depresji jest dziś bardzo wysoka. Niestety, żaden psychiatra nie może zapewnić pacjenta, że choroba w przyszłości nie powróci. Wskaźnik nawrotów depresji jest bardzo wysoki. Nie ma jednak możliwości, aby wskazać po jakim czasie od wyleczenia objawy znów się pojawią. Czasami choroba wraca szybko, już po 2-3 latach, inni pacjenci natomiast żyją szczęśliwie przez dziesięciolecia.

Przeczytaj także: Psychiatra – czym się różni od psychologa, jak wygląda wizyta? 

Artykuł przeczytasz >>TUTAJ<<

«
Next
Nowszy post
»
Previous
Starszy post

Brak komentarzy:

Zostaw odpowiedź