Obsługiwane przez usługę Blogger.

Slider

Breaking News

Recent comments

Fashion

News

Food

Sports

Food

Technology

Featured

Videos

Fashion

Technology

Fashion

Biznes

Fashion

Biznes

Budownictwo

Kuchnia

Turystyka

Zdrowie

Newsy


Zdarzyło wam się kiedyś widzieć obtłuczony narożnik, taki, z którego odpadł tynk? Jeśli dobrze się przyjrzeliście, to prawdopodobnie zobaczyliście srebrny odblask. Po prostu – pod tynkiem krył się aluminiowy kątownik. Profile i kształtowniki aluminiowe to często są właśnie tacy mali, niezauważeni i niedocenieni bohaterowie naszej codzienności. Dzięki nim nasze otoczenie jest bardziej estetyczne. Oczywiście dopóki ktoś ich nie zniszczy albo… nie ukradnie.

Kształtowniki aluminiowe

Okazuje się, że kształtowniki aluminiowe to jeden z tematów, który jest, a jakby go nie było. Próbując uzyskać o nich bardziej szczegółowe informacje, usłyszałam: „tak, na pewno coś takiego kupowałem/kupowałem, jak robiłem remont”, ale niewiele więcej. W czym jest problem? Częściowo pewnie w niecodziennej dla laika terminologii: profile aluminiowe, kształtowniki aluminiowe, kątowniki itd...

Człowiek zostaje zdany na własną dedukcję. Ja rozumiem to tak: dlaczego „kształtowniki”? Bo, zgodnie z nazwą,służą do nadawania, a może raczej: chronienia kształtu płyty – kątownikowi narożnik zawdzięcza swoją spiczastość i docelowo ma chronić go od uszkodzeń (bohaterowi z początku tekstu się to niezupełnie udało). Idąc dalej tym tokiem, sądzę, że „kształtownik” jest nazwą szerszą, a profil i kątownik to jakby „podgrupy”. Jeśli się mylę, sprostujcie. Profile aluminiowe, mają, no właśnie, różne profile: są okrągłe, kwadratowe, prostokątne... kątowniki natomiast mogą być równo- lub nierównoramienne, wszystko w zależności od zastosowania. A stosuje się je nie tylko do prac wykończeniowych, choć ona bez aluminium akurat nie może się obejść (dopowiem, że do dyspozycji mamy kątowniki gładkie i ozdobne). Profili aluminiowych szukają także osoby, które montują drzwi przesuwne szaf czy ścianki działowe. W tym przypadku profile łączące, służą nie tylko budowlańcom, ale są wykorzystywane także przy produkcji walizek, skrzyń itd. (do łączenie podstawy z wiekiem skrzyni itd.). Zastosowanie aluminium w codziennym życiu ma tendencję wzrostową, więc podejrzewam, że nie odkryłam nawet procent zastosowania kształtowników. Kiedy odkryję kolejne ich zastosowania, napiszę wam o tym.

«
Next
Nowszy post
»
Previous
Starszy post

Brak komentarzy:

Zostaw odpowiedź