Obsługiwane przez usługę Blogger.

Slider

Breaking News

Recent comments

Fashion

News

Food

Sports

Food

Technology

Featured

Videos

Fashion

Technology

Fashion

Biznes

Fashion

Biznes

Dom

Kuchnia

Turystyka

Zdrowie

Newsy

» » » » » » » Kształtowniki aluminiowe

Zdarzyło wam się kiedyś widzieć obtłuczony narożnik, taki, z którego odpadł tynk? Jeśli dobrze się przyjrzeliście, to prawdopodobnie zobaczyliście srebrny odblask. Po prostu – pod tynkiem krył się aluminiowy kątownik. Profile i kształtowniki aluminiowe to często są właśnie tacy mali, niezauważeni i niedocenieni bohaterowie naszej codzienności. Dzięki nim nasze otoczenie jest bardziej estetyczne. Oczywiście dopóki ktoś ich nie zniszczy albo… nie ukradnie.
Okazuje się, że kształtowniki aluminiowe to jeden z tematów, który jest, a jakby go nie było. Próbując uzyskać o nich bardziej szczegółowe informacje, usłyszałam: „tak, na pewno coś takiego kupowałem/kupowałem, jak robiłem remont”, ale niewiele więcej. W czym jest problem? Częściowo pewnie w niecodziennej dla laika terminologii: profile aluminiowe, kształtowniki aluminiowe, kątowniki itd...
Człowiek zostaje zdany na własną dedukcję. Ja rozumiem to tak: dlaczego „kształtowniki”? Bo, zgodnie z nazwą,służą do nadawania, a może raczej: chronienia kształtu płyty – kątownikowi narożnik zawdzięcza swoją spiczastość i docelowo ma chronić go od uszkodzeń (bohaterowi z początku tekstu się to niezupełnie udało). Idąc dalej tym tokiem, sądzę, że „kształtownik” jest nazwą szerszą, a profil i kątownik to jakby „podgrupy”. Jeśli się mylę, sprostujcie. Profile aluminiowe, mają, no właśnie, różne profile: są okrągłe, kwadratowe, prostokątne... kątowniki natomiast mogą być równo- lub nierównoramienne, wszystko w zależności od zastosowania. A stosuje się je nie tylko do prac wykończeniowych, choć ona bez aluminium akurat nie może się obejść (dopowiem, że do dyspozycji mamy kątowniki gładkie i ozdobne). Profili aluminiowych szukają także osoby, które montują drzwi przesuwne szaf czy ścianki działowe. W tym przypadku profile łączące, służą nie tylko budowlańcom, ale są wykorzystywane także przy produkcji walizek, skrzyń itd. (do łączenie podstawy z wiekiem skrzyni itd.). Zastosowanie aluminium w codziennym życiu ma tendencję wzrostową, więc podejrzewam, że nie odkryłam nawet procent zastosowania kształtowników. Kiedy odkryję kolejne ich zastosowania, napiszę wam o tym.

«
Next
Nowszy post
»
Previous
Starszy post

Brak komentarzy:

Leave a Reply