Open top menu
piątek, 13 maja 2016


Pracodawca jest zobowiązany do przeszkolenia pracownika w zakresie BHP przed dopuszczeniem go do pracy. Tak mówi art. 237

Kodeksu pracy.

Dlaczego szkolenia BHP są tak ważne? Ponieważ istotne jest, aby zarówno pracownik, jak i pracodawca mieli świadomość niebezpieczeństw, które mogą się pojawić podczas wykonywania codziennych obowiązków służbowych.

Ważne jest, aby pracodawca nie lekceważył sobie tego obowiązku  nawet z własnego punktu widzenia, gdyż ponosi on odpowiedzialność za wszelkie wypadki w miejscu pracy i ich skutki i zazwyczaj wiąże się to z poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Rodzaje szkoleń BHP

Szkolenie wstępne jest to pierwsze szkolenie jakie musi przejść pracownik w nowym zakładzie pracy. I od razu uwaga: z tego szkolenia pracownik nie może być zwolniony, niezależnie od tego, że  przechodził je w każdej dotychczasowej pracy. Celem tego szkolenia jest zaznajomienie pracownika z przepisami BHP zawartymi w Kodeksie pracy oraz zasadami BHP obowiązującymi w danym zakładzie pracy.

Szkolenie okresowe, jako następne, musi być przeprowadzone w okresie od 6 do 12 miesięcy po szkoleniu wstępnym w zależności od rodzaju stanowiska. Celem tego szkolenia BHP jest zapoznanie pracownika z zagrożeniami występującymi na stanowisku pracy, z zasadami postępowania w razie wypadku przy pracy i w sytuacjach zagrożeń oraz przyczynami wypadków, które mogą wystąpić w czasie pracy.  Ze szkolenia okresowego pracownik może być zwolniony, jeśli posiada aktualne zaświadczenie o odbyciu szkolenia u innego pracodawcy, pod warunkiem, że był u niego zatrudniony na takim samym stanowisku. 

Sam pracodawca również ma obowiązek przejść szkolenie okresowe i to w okresie 6 miesięcy od dania objęcia stanowiska. Celem tego szkolenia jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy z zakresu oceny zagrożeń, kształtowania warunków pracy i ochrony pracowników przed zagrożeniami.

Każde szkolenie kończy się egzaminem i wystawieniem zaświadczenia, które jest przechowywane w aktach osobowych pracownika.

5 komentarzy:

 1. Niestety mój znajomy zaniedbał tą kwestię i miał spore problemy.. gdyby ktoś z Warszawy szukał firmy zapewniającej takie szkolenia, prowadziła je dla mnie bhp consulting z ul. chłodnej - też korzystałam z ich usług z polecenia. Zresztą to juz nie chodzi nawet o przepisy, ale też o nasze bezpieczeństwo i czyste sumienie,gdyby coś sie stało..

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkolenia BHP są niezwykle ważne, bo później szkoda płacic karę za jakieś uchybienia lub kłopoty zdrowotne o których pracownik nie został poinformowany.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze jeśli pracodawca przykłada dużą uwagę do szkoleń bhp w szczególności w zakładach przemysłowych, tam ryzyko jest zdecydowanie większe.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny wpis. Dużo praktycznych porad. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiadomo, jest bardzo wazne. Ale mozna tez zrobic online :P

  OdpowiedzUsuń