Obsługiwane przez usługę Blogger.

Slider

Breaking News

Recent comments

Fashion

News

Food

Sports

Food

Technology

Featured

Videos

Fashion

Technology

Fashion

Biznes

Fashion

Biznes

Budownictwo

Kuchnia

Turystyka

Zdrowie

Newsy

» » » » » Dlaczego szkolenie BHP jest ważne?


Pracodawca jest zobowiązany do przeszkolenia pracownika w zakresie BHP przed dopuszczeniem go do pracy. Tak mówi art. 237

Kodeksu pracy.

Dlaczego szkolenia BHP są tak ważne? Ponieważ istotne jest, aby zarówno pracownik, jak i pracodawca mieli świadomość niebezpieczeństw, które mogą się pojawić podczas wykonywania codziennych obowiązków służbowych.

Ważne jest, aby pracodawca nie lekceważył sobie tego obowiązku  nawet z własnego punktu widzenia, gdyż ponosi on odpowiedzialność za wszelkie wypadki w miejscu pracy i ich skutki i zazwyczaj wiąże się to z poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Rodzaje szkoleń BHP

Szkolenie wstępne jest to pierwsze szkolenie jakie musi przejść pracownik w nowym zakładzie pracy. I od razu uwaga: z tego szkolenia pracownik nie może być zwolniony, niezależnie od tego, że  przechodził je w każdej dotychczasowej pracy. Celem tego szkolenia jest zaznajomienie pracownika z przepisami BHP zawartymi w Kodeksie pracy oraz zasadami BHP obowiązującymi w danym zakładzie pracy.

Szkolenie okresowe, jako następne, musi być przeprowadzone w okresie od 6 do 12 miesięcy po szkoleniu wstępnym w zależności od rodzaju stanowiska. Celem tego szkolenia BHP jest zapoznanie pracownika z zagrożeniami występującymi na stanowisku pracy, z zasadami postępowania w razie wypadku przy pracy i w sytuacjach zagrożeń oraz przyczynami wypadków, które mogą wystąpić w czasie pracy.  Ze szkolenia okresowego pracownik może być zwolniony, jeśli posiada aktualne zaświadczenie o odbyciu szkolenia u innego pracodawcy, pod warunkiem, że był u niego zatrudniony na takim samym stanowisku. 

Sam pracodawca również ma obowiązek przejść szkolenie okresowe i to w okresie 6 miesięcy od dania objęcia stanowiska. Celem tego szkolenia jest aktualizacja i uzupełnienie wiedzy z zakresu oceny zagrożeń, kształtowania warunków pracy i ochrony pracowników przed zagrożeniami.

Każde szkolenie kończy się egzaminem i wystawieniem zaświadczenia, które jest przechowywane w aktach osobowych pracownika.

«
Next
Nowszy post
»
Previous
Starszy post

8 komentarze:

 1. Niestety mój znajomy zaniedbał tą kwestię i miał spore problemy.. gdyby ktoś z Warszawy szukał firmy zapewniającej takie szkolenia, prowadziła je dla mnie bhp consulting z ul. chłodnej - też korzystałam z ich usług z polecenia. Zresztą to juz nie chodzi nawet o przepisy, ale też o nasze bezpieczeństwo i czyste sumienie,gdyby coś sie stało..

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkolenia BHP są niezwykle ważne, bo później szkoda płacic karę za jakieś uchybienia lub kłopoty zdrowotne o których pracownik nie został poinformowany.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze jeśli pracodawca przykłada dużą uwagę do szkoleń bhp w szczególności w zakładach przemysłowych, tam ryzyko jest zdecydowanie większe.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nigdy nie rozumiem pracodawców, którzy sami robia szkolenie bhp, przeciez nigdy nie beda miec wiedzy jak wyszkoleni ludzie np. jak ci z bhp consulting z chłodnej. Bo tak jak Przystannatalii u mnie tez korzytsa sie z ich oferty i dzieki temu nie bylo u nas jueszcze zadnego wypadku ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny wpis. Dużo praktycznych porad. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiadomo, jest bardzo wazne. Ale mozna tez zrobic online :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Szkolenia BHP są niezmiernie ważne w każdym przedsiębiorstwie. W wielu przypadkach warto podjąć współpracę z zewnętrzną firmą BHP na zasadzie outsourcingu. Zajmie się ona wtedy wszystkimi kwestiami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz przeprowadzi potrzebne szkolenia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie tylko szkolenia BHP są bardzo ważne. Wszelkiego rodzaju szkolenia dla firm są ważną sprawą. Dobrze przeszkolona kadra pracownicza pozwoli osiągać lepsze efekty związane przede wszystkim z wydajnością oraz zaangażowaniem pracowników.

  OdpowiedzUsuń