Obsługiwane przez usługę Blogger.

Slider

Breaking News

Recent comments

Fashion

News

Food

Sports

Food

Technology

Featured

Videos

Fashion

Technology

Fashion

Biznes

Fashion

Biznes

Dom

Kuchnia

Turystyka

Zdrowie

Newsy

Pszchiatra wizyty domowe

Schizofrenia jest chorobą objawiającą się omamami i halucynacjami, niezorganizowanymi wypowiedziami oraz katatonią, czyli
zaburzeniami ruchu polegającymi na zastyganiu w jednej pozycji albo znacznym spowolnieniu, po czym następują objawy zwiększonej i przyśpieszonej aktywności.

Cechą charakterystyczną, która z czasem postępowania choroby zaczyna być dominującą u schizofreników, są objawy negatywne. Przez to rozumie się różnego rodzaju braki i niedobory w sferze mowy, aktywności ruchowej i uczuć.

Wyróżnia się kilka rodzajów schizofrenii, ale także kilka sposobów dokonywania tego rodzaju rozróżnień. Według podziału stosowanego w USA wyróżnia się schizofrenię paranoidalną, zdezorganizowaną, katatoniczną, niezdefiniowaną i rezydualną.

Chorzy na schizofrenię paranoidalną mają rozbudowane halucynacje i omamy. Tworzą tzw. własne światy, czyli interpretują w fantastyczny sposób otaczającą ich rzeczywistość. Schizofrenię zdezorganizowaną najlepiej opisuje sama nazwa.

Schizofrenia katatoniczna objawia się opisaną już katatonią, czyli zastyganiem w jednej, nieraz groteskowej, dziwacznej i, wydawałoby się, niewygodnej pozycji. Katatonik może ze wielką siłą opierać się jakimkolwiek próbom zmiany jego pozycji ciała albo może poddawać się im, jakby był z plasteliny.

Schizofrenię rezydualną można by nazwać schyłkową. Dominują wtedy głównie objawy negatywne: biały afekt – brak reakcji emocjonalnych, bierność, apatia, małomówność albo milczenie.

Leczenie schizofrenii polega niestety tylko na opóźnianiu zmian degeneracyjnych, które są nieuchronnym następstwem tej choroby. W schyłkowej fazie pacjenci stają się bierni i apatyczni. Mogą całe godziny, a nawet dni i tygodnie spędzać w jednej pozycji. Wydają się być pozbawieni życia, woli, nawet uczuć.

To skutek zmian w mózgu. Aby opóźnić ich występowanie stosuje się farmakoterapię. Jako metody wspomagające stosuje się także terapię psychologiczną (indywidualną i grupową) często pomocne mogą okazać się wizyty domowe podczas których  terapia jest dostosowywana do każdego indywidualnie, oraz różnego rodzaju metody nazywane terapiami, ale które z terapią psychologiczną mają jednak niewiele wspólnego. Są to terapie manualne, muzykoterapia, arteterapia itp.

Są to ważne i pożyteczne metody oddziaływania w wielu chorobach psychicznych. To jednak tylko ustrukturalizowane formy spędzania czasu, rodzaj zajęć pedagogicznych, a nie oddziaływanie stricte psychologiczne czy psychiatryczne.


W postępowaniu psychiatrycznym i psychologicznym liczy się nie tylko dobór odpowiednich dawek leków, ale także osobowość psychiatry i psychologa oraz doświadczenie i chęci. 

«
Next
Nowszy post
»
Previous
Starszy post

Brak komentarzy:

Leave a Reply