Każdy pracodawca, zgodnie z prawem, zobowiązany jest do zorganizowania wszystkim zatrudnionym pracownikom szkolenia z zakresu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jakie szkolenia należy przeprowadzać i w jakich odstępach czasu? O tym poniżej...
Istnieją dwa rodzaje szkoleń BHP:
- szkolenie wstępne
- szkolenie okresowe
Szkolenie wstępne
Pracodawca w żaden sposób nie może dopuścić pracownika do pracy, jeżeli nie zna on podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Dlatego też szkolenie wstępne organizowane jest przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Ma dostarczyć pracownikowi wiedzy i umiejętności do wykonywania pracy, które będą oparte na zasadach bhp.
Instruktaż ogólny ma na celu zapoznanie pracownika z przepisami prawa, głównie Kodeksu pracy i o ile taki istnieje z regulaminem zakładu pracy. Ma też nauczyć zasady udzielania pierwszej pomocy.
Instruktaż stanowiskowy odbywa się na określonym stanowisku pracy, na którym będzie wykonywał pracę pracownik. Instruktaż ten ma na celu zapoznanie pracownika z zagrożeniami, jakie występują na tym stanowisku pracy.
W mojej poprzedniej pracy nie miałem jakiegokolwiek szkolenia z zakresu BHP. Nie pamiętam też, czy coś na ten temat podpisywałem.
OdpowiedzUsuńW szoku jestem, że pracodawcy tak bardzo sobie lekceważą takie ważne kwestie. Mogłeś mieć chociaż szkolenie bhp online. Wystarczyłoby, żebyś uzyskał ważną wiedzę. Mogłeś to zgłosić do inspekcji pracy!
UsuńBez wątpienia szkolenia bhp są bardzo ważne i przechodziłam takowe w każdej pracy. Według mnie jest to bardzo ważne, żeby pracownik znał wszystkie procedury bezpieczeństwa w zakładzie pracy.
OdpowiedzUsuńNiedawno uczestniczyłem w swoim pierwszym szkoleniu BHP i jestem bardzo zadowolony z jego przebiegu. W przyszłym miesiącu rozpoczynam pracę na budowie, pierwszy raz będę pracować w tym charakterze. Na szkoleniu dowiedziałem się, do jakich zasad bezpieczeństwa muszę stosować się podczas wykonywania powierzonych mi czynności. Pracę będę wykonywać w specjalnej odzieży. Latem dostaniemy od pracodawcy przewiewne koszule flanelowe, a zimą ciepłe kurtki robocze zimowe.
OdpowiedzUsuńJa pracowałem już w wielu miejscach, ale powiem wam, że dopiero od pewnego czasu pracuję w firmie, gdzie dbają o sprawy bhp. Nie tylko nas przeszkolili, ale też od razu dali odzież i obuwie robocze. Wcześniej sam musiałem kupować, a pracuję na budowie już z 10 lat jako murarz.
OdpowiedzUsuń